Categorized | Embelsira

Embelsira Trileqe

Embelsira Trileqe

Embelsira Trileqe

Cka kemi nevoje per ta pregaditrut embelira Trileqe


* 6 vezë
* 400 gr sheqer
* 400 gr miell
* 1 pluhur paste
* 1vanil sheqer
* 1/2 lit. ajkë “Hoplla”
* ½ lit qumësht
* 300 gr qumësht pluhur “Nestlle”
* 1/2 kg karamel.

Si pregdaditet Embelsira Trileqe?

Përgatitja:
Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë. Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja, gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.

 

 1. Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja. Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë, gjersa masa të kompaktësohet.
 2. Brumi derdhet në tepsi shporeti të shtruar me letër të yndyrshme,ose të lyer me yndyrë dhe të përmillur.
  Futet në furrë të nxehtë me temp.180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min. Pasi të ftohet pak përmbyset, largohet letra.
 3. Në tepsi ku është pjekur, derdhet ajka dhe mbi të vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumësht të ftohtë, trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë, në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi, përzihet me 1 lit. qumësht të vakët. Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin.
 4. Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë, hidhet mbi, e nëse është i hollë, mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

  embelsira_trileqe

  embelsira_trileqe

Embelsira

6 Responses to “Embelsira Trileqe”

 1. arta says:

  1.kg kikirika
  2gota shiqer
  1/2qumesht
  kakao

 2. leona says:

  a kish pas mindsi perkthimin shqip ju lutem

 3. embelsira says:

  shume embelsire e mire eshte kjo

 4. rinori says:

  valla e mir shum kjo edhe shum e shijeshme ozot mka knaq,,,,,

 5. makfire says:

  shum te mira jan drileqet

 6. liria says:

  a ka mundesi me dit a eshte ajke per embelsira a per pasta
  ???

Trackbacks/Pingbacks


Leave a Reply

Facebook

Unable to fetch the feed
Error :
 • A feed could not be found at http://www.facebook.com/feeds/page.php?id=226674024114847&format=rss20. A feed with an invalid mime type may fall victim to this error, or SimplePie was unable to auto-discover it.. Use force_feed() if you are certain this URL is a real feed.

RSS Feed currently unavailable.