Categorized | Embelsira

Embelsire Sheqer Pare

Përbërësit

-1 kokos
-1 peciv
-1 fikxhan tamel
-1 filxhan sheqer
-mille sipas nevojes
-2 vez

Pregaditje

Vezet kokosin tamlin peciven sheqerin i perzin bashk e mandej jau qet miellin deri sa te mundesh me i formu topa te vegjel e lyn tepsin me vaj dhe i rendit ne tepsi.
Sherbetin e val ja hedh embelsines sa ta nxjerrish prej furre ju baft mir shum e mir bahet..
Shërbeti për sheqer Pare eshte keshtu : 1 kg Sheqer , gjysme liter ujë , …

Leave a Reply

Facebook

  • Biftek Lope me Rrush

    Përbërësit për 4 persona:
    4 biftekë lope
    3 kokë qepë
    300 gr kokrra rrush të zi
    200 ml verë e bardhë
    200 ml ujë
    vaj, kripë dhe piper i zi

    Përgatitja:
    I grijmë qepë e i skuqim në vaj. Sipër biftekut hedhim kripë, grijmë piper ë zi dhe i pjekim në skarë. Pastaj, biftekun e pjekur i vëmë në tiganin me qepë. Kokrrat e rrushit
    të zi i presim përgjysmë dhe i hedhim në tigan. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi, Pastaj, në tigan e hedhim verën e bardhë dhe ujin. Tiganin e mbulojmë me kapak dhe e lëmë biftekun të kaurdiset 20 minuta.
    Në tigan tjetër në zjarr hedhim orizin e zier. Qepët i presim në copa të pjerrëta dhe i shtojmë në tigan. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi.
    Me lugë sitë nxjerrim biftekun nga tigani dhe i rendisim shkallë-shkallë në pjatën për servirje. Sipër i servirim kokrrat e rrushit. Në dy skajet e pjatës e servirim orizin me qepët. Sipër biftekut të lopës me rrush hedhim nga salca në të cilën përgatiteshin.
    www.pjata.net


  • Embelsire me Levore Portokalli

    Përbërësit:
    8 vezë
    8 lugë sheqer
    100 gr rrush i terur
    2 lugë galetë
    200 gr arra të bluara
    lëvore portokalli (të ziera te kulluara dhe të ftohura)

    Përbërësit për sherbetin:
    lëvorja e 2 portokajve
    200 gr sheqer
    ujë
    Nevoiten edhe 3dl ajkë e ëmbël për dekorim dhe pak lëvore portokalli

    Përgatitja:
    Fillimish përgatitim lëvoret e portokallit.
    Pastrojmë mirë 2 portokaj,i qërojmë dhe lëvoret e grijmë në katrorë të vegjël.E qesim të zihet.Pasi të vlojë 2-3 minuta ia derdhim ujin dhe përsëri i mbushim me ujë dhe i ziejmë.Këtë proces e përsërisim 3 her.Në të katërtën herë i qesim 6 dl ujë dhe 200 gr sheqer dhe i ziejmë.
    Ky është sherbeti i ëmbëlsirës,të cilit mund t`ia shtojmë edhe lëngun e një portokalli.Nga sherbeti heqim lëvoret e portokallit dhe i lejmë anash se do na duhen për pandispanjën.
    Tani fillojmë me përgatitjen e ëmbëlsirës:
    Rrahim të bardhat e vezëve me sheqer,shtojmë të verdhat e vezëve,galetën,arrat,lëvoret e portokallit dhe rrushin e terur.
    Pjekim në temperaturë 180-200*C.
    E ftohim pak dhe ia qesim sherbetin e nxehtë.Kur të ftohet plotësisht e dekorojmë me shllag dhe lëvore portokalli.

    www.pjata.net


  • Embelsire me Levore Portokalli

    Përbërësit:
    8 vezë
    8 lugë sheqer
    100 gr rrush i terur
    2 lugë galetë
    200 gr arra të bluara
    lëvore portokalli (të ziera te kulluara dhe të ftohura)

    Përbërësit për sherbetin:
    lëvorja e 2 portokajve
    200 gr sheqer
    ujë
    Nevoiten edhe 3dl ajkë e ëmbël për dekorim dhe pak lëvore portokalli

    Përgatitja:
    Fillimish përgatitim lëvoret e portokallit.
    Pastrojmë mirë 2 portokaj,i qërojmë dhe lëvoret e grijmë në katrorë të vegjël.E qesim të zihet.Pasi të vlojë 2-3 minuta ia derdhim ujin dhe përsëri i mbushim me ujë dhe i ziejmë.Këtë proces e përsërisim 3 her.Në të katërtën herë i qesim 6 dl ujë dhe 200 gr sheqer dhe i ziejmë.
    Ky është sherbeti i ëmbëlsirës,të cilit mund t`ia shtojmë edhe lëngun e një portokalli.Nga sherbeti heqim lëvoret e portokallit dhe i lejmë anash se do na duhen për pandispanjën.
    Tani fillojmë me përgatitjen e ëmbëlsirës:
    Rrahim të bardhat e vezëve me sheqer,shtojmë të verdhat e vezëve,galetën,arrat,lëvoret e portokallit dhe rrushin e terur.
    Pjekim në temperaturë 180-200*C.
    E ftohim pak dhe ia qesim sherbetin e nxehtë.Kur të ftohet plotësisht e dekorojmë me shllag dhe lëvore portokalli.

    Burimi: http://receta.mesoshqip.org/2014/02/embelsire-me-levore-portokalli.html#ixzz2uY7ZJoaD


  • Pulë e përgatitur në mënyrë firencase

    Përbërësit:

    * 1 pulë
    * 1 kg spinaq
    * 180 gr gjalpë
    * 330 ml qumësht
    * 200 ml shtalpë
    * 2 vezë të ziera
    * 3 lugë parmezan
    * arrë muskati
    * 2-3 lugë miell
    * vaj, kripë dhe piper i zi

    Përgatitja:

    Pulën e presim në copë, të cilat i ziejmë në tenxhere me ujë. Copët e pulës të ziera i shpëlajmë me ujë të ftohtë.

    Spinaqin e prerë në copë të imëta e skuqim në vaj dhe në gjalpë. Hedhim në të kripë dhe pipër të zi.

    Në zjarr vëmë edhe një tigan, e vëmë gjalpin e mbetur dhe shtojmë 2-3 lugë miell. Hedhim edhe vaj. Përziej më pandërprerë gjatë skuqjes së miellit. Vazhdojmë të përziejmë me telin e kuzhinës dhe në tigan e shtojmë qumështin, hedhim kripë dhe kështu e përgatisim besh¬amel sosin. Pasi sasi e fiton dendësinë e duhur, tiganin e heqim nga zjarri. E grijmë arrën e muskatit dhe e hedhim në tiganin me beshamel sos.

    Mishit të pulës ia largojmë lëkurën dhe kockat dhe e presim në copë të imëta.

    Spinaqin e skuqur, bashkë me yndyrën e vëmë në tavë. Mbi spinaq e vëmë mishin e pulës të prerë në copë. Vezët e ziera i presim në rrathë, të cilat i rendisim në tavë.

    Në fund, në tavë e vëmë beshamel sosin. Sipër beshamel sosit hedhim dy lugë parmezan.

    Tavën e vëmë në furrë. Pjekim 15 minuta në tempera¬turë prej 200 gradë.

    Pulën e përgatitur e presim në copë, të cilat i rendi¬sim në pjatë për servirje. Me shtalpë i zbukurojmë copët e pulës, si dhe pjatën për servirje. Sipër hedhim parmezan.

    www.pjata.net


  • Veze Skoceze

    Përbërësit:

    * 500 gr mish i grirë
    * 3 vezë
    * 1 dl qumësht
    * bukë e grirë
    * tul nga dy feta buke
    * miell
    * 4 vezë të ziera
    * 2 kokë qepë
    * majdanoz, vaj, kripë dhe piper i zi

    Përgatitja:

    Qumështin e hedhim mbi tulin e bukës. Bukën e lëmë derisa ta mpijë mirë qumështin.
    Qepën e grirë e skuqim në vaj. Majdanozin e grirë e vëmë në enën e madhe e të thellë, në të cilën e kemi vënë mishin e grirë.

    Në enë i thyejmë një vezë, e shtojmë tulin e zbutur në qumësht dhe qepën e skuqur dhe të kulluar. Hedhim kripë dhe piper të zi dhe tërë masën e ngjeshim me dorë.

    Pastaj, masën e ndajmë në dy pjesë dhe i shtypim me duar. Katër vezët e ziera i mbulojmë me brumin e mishit të grirë, duke krijuar-dy topa, të cilat i vëmë në tavë me vaj, të cilën e vëmë në furrë. Pjekim 5 minuta, në temperaturë prej 220 gradë.

    E nxjerrim tavën nga furra dhe vezët skoceze i kalojmë në miell, në dy vezë të rrahura dhe në bukë të grirë. Vezët skoceze të përgatitura në këtë mënyrë i skuqim në tenxhere me vaj. I presim përgjysmë dhe i vëmë në pjatën për servirje. I zbukurojmë me kopër.

    Pjatën e zbukurojmë me majonezë dhe me keçap.

    www.pjata.net