Categorized | Gjellera

Patëllxhanë me patate

Patëllxhanë me patate

Nevojiten:

* 5 patëllxhanë
* 2 qepë
* 7 thelpinj hudhre
* 7-8 speca ( mund të jenë edhe të djegës)
* 1 filxhan vaj ulliri
* 2-3 patate
* 4 domate
* 1 filxhan kafeje ujë të nxehtë
* kripë

Përgatitja:

Qëroni patatet dhe pritini në kuba. Hidhni në një tas, shtoni pak kripë dhe shtypini pak dhe kështu lërini pak për të pritur.

Grini qepët për gjellë, pastroni hudhra, grini specat. Hidhini të gjitha në një tenxhere, shtoni vaj ulliri dhe skuqini.

Shtoni patatet dhe vazhdoni t’i skuqni. Qëroni domatet, pritni në kuba të mëdhenj. Shpërlani patëllxhanët dhe pastaj shtojini në tenxhere.

Pasi t’i skuqni pak, shtoni ujë të nxehtë. Pasi të ziejnë, ulini zjarrin.

Mbyllni kapakun e tenxheres dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten patatet (kur të piqen patatet, dmth., që edhe patëllxhanët janë bërë).
Në fund shtoni kripën.

Kur t’i servoni, mos i përzieni, kujdes mos shtypni patëllxhanët.

One Response to “Patëllxhanë me patate”

 1. Benjamin Ubejdi says:

  Qka ka tre? webfaqe e mir veq vazhdoni shum e mir.

Trackbacks/Pingbacks


Leave a Reply

Facebook

 • Biftek Lope me Rrush

  Përbërësit për 4 persona:
  4 biftekë lope
  3 kokë qepë
  300 gr kokrra rrush të zi
  200 ml verë e bardhë
  200 ml ujë
  vaj, kripë dhe piper i zi

  Përgatitja:
  I grijmë qepë e i skuqim në vaj. Sipër biftekut hedhim kripë, grijmë piper ë zi dhe i pjekim në skarë. Pastaj, biftekun e pjekur i vëmë në tiganin me qepë. Kokrrat e rrushit
  të zi i presim përgjysmë dhe i hedhim në tigan. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi, Pastaj, në tigan e hedhim verën e bardhë dhe ujin. Tiganin e mbulojmë me kapak dhe e lëmë biftekun të kaurdiset 20 minuta.
  Në tigan tjetër në zjarr hedhim orizin e zier. Qepët i presim në copa të pjerrëta dhe i shtojmë në tigan. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi.
  Me lugë sitë nxjerrim biftekun nga tigani dhe i rendisim shkallë-shkallë në pjatën për servirje. Sipër i servirim kokrrat e rrushit. Në dy skajet e pjatës e servirim orizin me qepët. Sipër biftekut të lopës me rrush hedhim nga salca në të cilën përgatiteshin.
  www.pjata.net


 • Embelsire me Levore Portokalli

  Përbërësit:
  8 vezë
  8 lugë sheqer
  100 gr rrush i terur
  2 lugë galetë
  200 gr arra të bluara
  lëvore portokalli (të ziera te kulluara dhe të ftohura)

  Përbërësit për sherbetin:
  lëvorja e 2 portokajve
  200 gr sheqer
  ujë
  Nevoiten edhe 3dl ajkë e ëmbël për dekorim dhe pak lëvore portokalli

  Përgatitja:
  Fillimish përgatitim lëvoret e portokallit.
  Pastrojmë mirë 2 portokaj,i qërojmë dhe lëvoret e grijmë në katrorë të vegjël.E qesim të zihet.Pasi të vlojë 2-3 minuta ia derdhim ujin dhe përsëri i mbushim me ujë dhe i ziejmë.Këtë proces e përsërisim 3 her.Në të katërtën herë i qesim 6 dl ujë dhe 200 gr sheqer dhe i ziejmë.
  Ky është sherbeti i ëmbëlsirës,të cilit mund t`ia shtojmë edhe lëngun e një portokalli.Nga sherbeti heqim lëvoret e portokallit dhe i lejmë anash se do na duhen për pandispanjën.
  Tani fillojmë me përgatitjen e ëmbëlsirës:
  Rrahim të bardhat e vezëve me sheqer,shtojmë të verdhat e vezëve,galetën,arrat,lëvoret e portokallit dhe rrushin e terur.
  Pjekim në temperaturë 180-200*C.
  E ftohim pak dhe ia qesim sherbetin e nxehtë.Kur të ftohet plotësisht e dekorojmë me shllag dhe lëvore portokalli.

  www.pjata.net


 • Embelsire me Levore Portokalli

  Përbërësit:
  8 vezë
  8 lugë sheqer
  100 gr rrush i terur
  2 lugë galetë
  200 gr arra të bluara
  lëvore portokalli (të ziera te kulluara dhe të ftohura)

  Përbërësit për sherbetin:
  lëvorja e 2 portokajve
  200 gr sheqer
  ujë
  Nevoiten edhe 3dl ajkë e ëmbël për dekorim dhe pak lëvore portokalli

  Përgatitja:
  Fillimish përgatitim lëvoret e portokallit.
  Pastrojmë mirë 2 portokaj,i qërojmë dhe lëvoret e grijmë në katrorë të vegjël.E qesim të zihet.Pasi të vlojë 2-3 minuta ia derdhim ujin dhe përsëri i mbushim me ujë dhe i ziejmë.Këtë proces e përsërisim 3 her.Në të katërtën herë i qesim 6 dl ujë dhe 200 gr sheqer dhe i ziejmë.
  Ky është sherbeti i ëmbëlsirës,të cilit mund t`ia shtojmë edhe lëngun e një portokalli.Nga sherbeti heqim lëvoret e portokallit dhe i lejmë anash se do na duhen për pandispanjën.
  Tani fillojmë me përgatitjen e ëmbëlsirës:
  Rrahim të bardhat e vezëve me sheqer,shtojmë të verdhat e vezëve,galetën,arrat,lëvoret e portokallit dhe rrushin e terur.
  Pjekim në temperaturë 180-200*C.
  E ftohim pak dhe ia qesim sherbetin e nxehtë.Kur të ftohet plotësisht e dekorojmë me shllag dhe lëvore portokalli.

  Burimi: http://receta.mesoshqip.org/2014/02/embelsire-me-levore-portokalli.html#ixzz2uY7ZJoaD


 • Pulë e përgatitur në mënyrë firencase

  Përbërësit:

  * 1 pulë
  * 1 kg spinaq
  * 180 gr gjalpë
  * 330 ml qumësht
  * 200 ml shtalpë
  * 2 vezë të ziera
  * 3 lugë parmezan
  * arrë muskati
  * 2-3 lugë miell
  * vaj, kripë dhe piper i zi

  Përgatitja:

  Pulën e presim në copë, të cilat i ziejmë në tenxhere me ujë. Copët e pulës të ziera i shpëlajmë me ujë të ftohtë.

  Spinaqin e prerë në copë të imëta e skuqim në vaj dhe në gjalpë. Hedhim në të kripë dhe pipër të zi.

  Në zjarr vëmë edhe një tigan, e vëmë gjalpin e mbetur dhe shtojmë 2-3 lugë miell. Hedhim edhe vaj. Përziej më pandërprerë gjatë skuqjes së miellit. Vazhdojmë të përziejmë me telin e kuzhinës dhe në tigan e shtojmë qumështin, hedhim kripë dhe kështu e përgatisim besh¬amel sosin. Pasi sasi e fiton dendësinë e duhur, tiganin e heqim nga zjarri. E grijmë arrën e muskatit dhe e hedhim në tiganin me beshamel sos.

  Mishit të pulës ia largojmë lëkurën dhe kockat dhe e presim në copë të imëta.

  Spinaqin e skuqur, bashkë me yndyrën e vëmë në tavë. Mbi spinaq e vëmë mishin e pulës të prerë në copë. Vezët e ziera i presim në rrathë, të cilat i rendisim në tavë.

  Në fund, në tavë e vëmë beshamel sosin. Sipër beshamel sosit hedhim dy lugë parmezan.

  Tavën e vëmë në furrë. Pjekim 15 minuta në tempera¬turë prej 200 gradë.

  Pulën e përgatitur e presim në copë, të cilat i rendi¬sim në pjatë për servirje. Me shtalpë i zbukurojmë copët e pulës, si dhe pjatën për servirje. Sipër hedhim parmezan.

  www.pjata.net


 • Veze Skoceze

  Përbërësit:

  * 500 gr mish i grirë
  * 3 vezë
  * 1 dl qumësht
  * bukë e grirë
  * tul nga dy feta buke
  * miell
  * 4 vezë të ziera
  * 2 kokë qepë
  * majdanoz, vaj, kripë dhe piper i zi

  Përgatitja:

  Qumështin e hedhim mbi tulin e bukës. Bukën e lëmë derisa ta mpijë mirë qumështin.
  Qepën e grirë e skuqim në vaj. Majdanozin e grirë e vëmë në enën e madhe e të thellë, në të cilën e kemi vënë mishin e grirë.

  Në enë i thyejmë një vezë, e shtojmë tulin e zbutur në qumësht dhe qepën e skuqur dhe të kulluar. Hedhim kripë dhe piper të zi dhe tërë masën e ngjeshim me dorë.

  Pastaj, masën e ndajmë në dy pjesë dhe i shtypim me duar. Katër vezët e ziera i mbulojmë me brumin e mishit të grirë, duke krijuar-dy topa, të cilat i vëmë në tavë me vaj, të cilën e vëmë në furrë. Pjekim 5 minuta, në temperaturë prej 220 gradë.

  E nxjerrim tavën nga furra dhe vezët skoceze i kalojmë në miell, në dy vezë të rrahura dhe në bukë të grirë. Vezët skoceze të përgatitura në këtë mënyrë i skuqim në tenxhere me vaj. I presim përgjysmë dhe i vëmë në pjatën për servirje. I zbukurojmë me kopër.

  Pjatën e zbukurojmë me majonezë dhe me keçap.

  www.pjata.net