Categorized | Gjellera

Rosto viçi

Rosto viçi

Përbërësit për 6 persona:

* 800 g rosto viçi
* 120 g miell
* 120 g shparguj
* 100 g kunguj
* 100 g bizele të ziera
* 60 ml qumësht
* 2 vezë
* një qepë e vogël e kuqe
* rozmarinë
* trumzë
* kanellë pluhur
* majdanoz
* verë të bardhë të athët
* gjalpë
* vaj ulliri
* kripë kokërrmadhe
* piper kokërr

Përgatitja:

1. Lyejeni rolenë me një tufë rozmarinë, majdanoz, trumzë, kripë, një lugë piper kokërr dhe pak kanellë. Vendoseni në një tas, mbyllen i me kapak dhe lëreni të marinohet për 3 orë në një vend të freskët.

2. Pastrojeni mishin e marinuar dhe skuqeni në një tigan me shumë vaj nga të gjitha anët, për 3-4 minuta në secilën anë. Kalojeni në një tavë balte me 20 g vaj, 40 ml verë dhe rozmarinë. Piqeni në furrë për 25-30 minuta me 200°C. Më pas hiqeni nga furra, lëreni të ftohet dhe vendosini në një letër alumini për rreth 30 minuta. Në fund filtroni fundin e gatimit dhe lëreni mënjanë.

3. Ziejini shpargujt për një minutë dhe kullojini. Pritini (mbani veç disa në formë bastuni), kaurdisini për 3-4 minuta në një tigan bashkë me kungujt e prerë në feta, bizelet, qepën dhe pak gjalpë.

4. Mbrumni miellin me vezët, qumështin, një lugë vaj, pak kripë dhe më pas shtoni edhe zarzavatet e skuqura. Kalojeni brumin në 24 forma konike të lyera me vaj (me diametër 8 cm dhe lartësi 4 cm). Format e krijuara piqini në furrë me 200 gradë për 15 minuta (si minipuding).

5. Servireni rolenë të prerë në feta, spërkateni me lëngun e filtruar të pjekjes, shoqërojeni me minipudingët e sapopjekur dhe asparagët e lënë mënjanë.

6. Gatimi shoqërohet me verë të kuqe të athët dhe me aromë frutash.

Leave a Reply

Facebook

 • Biftek Lope me Rrush

  Përbërësit për 4 persona:
  4 biftekë lope
  3 kokë qepë
  300 gr kokrra rrush të zi
  200 ml verë e bardhë
  200 ml ujë
  vaj, kripë dhe piper i zi

  Përgatitja:
  I grijmë qepë e i skuqim në vaj. Sipër biftekut hedhim kripë, grijmë piper ë zi dhe i pjekim në skarë. Pastaj, biftekun e pjekur i vëmë në tiganin me qepë. Kokrrat e rrushit
  të zi i presim përgjysmë dhe i hedhim në tigan. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi, Pastaj, në tigan e hedhim verën e bardhë dhe ujin. Tiganin e mbulojmë me kapak dhe e lëmë biftekun të kaurdiset 20 minuta.
  Në tigan tjetër në zjarr hedhim orizin e zier. Qepët i presim në copa të pjerrëta dhe i shtojmë në tigan. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi.
  Me lugë sitë nxjerrim biftekun nga tigani dhe i rendisim shkallë-shkallë në pjatën për servirje. Sipër i servirim kokrrat e rrushit. Në dy skajet e pjatës e servirim orizin me qepët. Sipër biftekut të lopës me rrush hedhim nga salca në të cilën përgatiteshin.
  www.pjata.net


 • Embelsire me Levore Portokalli

  Përbërësit:
  8 vezë
  8 lugë sheqer
  100 gr rrush i terur
  2 lugë galetë
  200 gr arra të bluara
  lëvore portokalli (të ziera te kulluara dhe të ftohura)

  Përbërësit për sherbetin:
  lëvorja e 2 portokajve
  200 gr sheqer
  ujë
  Nevoiten edhe 3dl ajkë e ëmbël për dekorim dhe pak lëvore portokalli

  Përgatitja:
  Fillimish përgatitim lëvoret e portokallit.
  Pastrojmë mirë 2 portokaj,i qërojmë dhe lëvoret e grijmë në katrorë të vegjël.E qesim të zihet.Pasi të vlojë 2-3 minuta ia derdhim ujin dhe përsëri i mbushim me ujë dhe i ziejmë.Këtë proces e përsërisim 3 her.Në të katërtën herë i qesim 6 dl ujë dhe 200 gr sheqer dhe i ziejmë.
  Ky është sherbeti i ëmbëlsirës,të cilit mund t`ia shtojmë edhe lëngun e një portokalli.Nga sherbeti heqim lëvoret e portokallit dhe i lejmë anash se do na duhen për pandispanjën.
  Tani fillojmë me përgatitjen e ëmbëlsirës:
  Rrahim të bardhat e vezëve me sheqer,shtojmë të verdhat e vezëve,galetën,arrat,lëvoret e portokallit dhe rrushin e terur.
  Pjekim në temperaturë 180-200*C.
  E ftohim pak dhe ia qesim sherbetin e nxehtë.Kur të ftohet plotësisht e dekorojmë me shllag dhe lëvore portokalli.

  www.pjata.net


 • Embelsire me Levore Portokalli

  Përbërësit:
  8 vezë
  8 lugë sheqer
  100 gr rrush i terur
  2 lugë galetë
  200 gr arra të bluara
  lëvore portokalli (të ziera te kulluara dhe të ftohura)

  Përbërësit për sherbetin:
  lëvorja e 2 portokajve
  200 gr sheqer
  ujë
  Nevoiten edhe 3dl ajkë e ëmbël për dekorim dhe pak lëvore portokalli

  Përgatitja:
  Fillimish përgatitim lëvoret e portokallit.
  Pastrojmë mirë 2 portokaj,i qërojmë dhe lëvoret e grijmë në katrorë të vegjël.E qesim të zihet.Pasi të vlojë 2-3 minuta ia derdhim ujin dhe përsëri i mbushim me ujë dhe i ziejmë.Këtë proces e përsërisim 3 her.Në të katërtën herë i qesim 6 dl ujë dhe 200 gr sheqer dhe i ziejmë.
  Ky është sherbeti i ëmbëlsirës,të cilit mund t`ia shtojmë edhe lëngun e një portokalli.Nga sherbeti heqim lëvoret e portokallit dhe i lejmë anash se do na duhen për pandispanjën.
  Tani fillojmë me përgatitjen e ëmbëlsirës:
  Rrahim të bardhat e vezëve me sheqer,shtojmë të verdhat e vezëve,galetën,arrat,lëvoret e portokallit dhe rrushin e terur.
  Pjekim në temperaturë 180-200*C.
  E ftohim pak dhe ia qesim sherbetin e nxehtë.Kur të ftohet plotësisht e dekorojmë me shllag dhe lëvore portokalli.

  Burimi: http://receta.mesoshqip.org/2014/02/embelsire-me-levore-portokalli.html#ixzz2uY7ZJoaD


 • Pulë e përgatitur në mënyrë firencase

  Përbërësit:

  * 1 pulë
  * 1 kg spinaq
  * 180 gr gjalpë
  * 330 ml qumësht
  * 200 ml shtalpë
  * 2 vezë të ziera
  * 3 lugë parmezan
  * arrë muskati
  * 2-3 lugë miell
  * vaj, kripë dhe piper i zi

  Përgatitja:

  Pulën e presim në copë, të cilat i ziejmë në tenxhere me ujë. Copët e pulës të ziera i shpëlajmë me ujë të ftohtë.

  Spinaqin e prerë në copë të imëta e skuqim në vaj dhe në gjalpë. Hedhim në të kripë dhe pipër të zi.

  Në zjarr vëmë edhe një tigan, e vëmë gjalpin e mbetur dhe shtojmë 2-3 lugë miell. Hedhim edhe vaj. Përziej më pandërprerë gjatë skuqjes së miellit. Vazhdojmë të përziejmë me telin e kuzhinës dhe në tigan e shtojmë qumështin, hedhim kripë dhe kështu e përgatisim besh¬amel sosin. Pasi sasi e fiton dendësinë e duhur, tiganin e heqim nga zjarri. E grijmë arrën e muskatit dhe e hedhim në tiganin me beshamel sos.

  Mishit të pulës ia largojmë lëkurën dhe kockat dhe e presim në copë të imëta.

  Spinaqin e skuqur, bashkë me yndyrën e vëmë në tavë. Mbi spinaq e vëmë mishin e pulës të prerë në copë. Vezët e ziera i presim në rrathë, të cilat i rendisim në tavë.

  Në fund, në tavë e vëmë beshamel sosin. Sipër beshamel sosit hedhim dy lugë parmezan.

  Tavën e vëmë në furrë. Pjekim 15 minuta në tempera¬turë prej 200 gradë.

  Pulën e përgatitur e presim në copë, të cilat i rendi¬sim në pjatë për servirje. Me shtalpë i zbukurojmë copët e pulës, si dhe pjatën për servirje. Sipër hedhim parmezan.

  www.pjata.net


 • Veze Skoceze

  Përbërësit:

  * 500 gr mish i grirë
  * 3 vezë
  * 1 dl qumësht
  * bukë e grirë
  * tul nga dy feta buke
  * miell
  * 4 vezë të ziera
  * 2 kokë qepë
  * majdanoz, vaj, kripë dhe piper i zi

  Përgatitja:

  Qumështin e hedhim mbi tulin e bukës. Bukën e lëmë derisa ta mpijë mirë qumështin.
  Qepën e grirë e skuqim në vaj. Majdanozin e grirë e vëmë në enën e madhe e të thellë, në të cilën e kemi vënë mishin e grirë.

  Në enë i thyejmë një vezë, e shtojmë tulin e zbutur në qumësht dhe qepën e skuqur dhe të kulluar. Hedhim kripë dhe piper të zi dhe tërë masën e ngjeshim me dorë.

  Pastaj, masën e ndajmë në dy pjesë dhe i shtypim me duar. Katër vezët e ziera i mbulojmë me brumin e mishit të grirë, duke krijuar-dy topa, të cilat i vëmë në tavë me vaj, të cilën e vëmë në furrë. Pjekim 5 minuta, në temperaturë prej 220 gradë.

  E nxjerrim tavën nga furra dhe vezët skoceze i kalojmë në miell, në dy vezë të rrahura dhe në bukë të grirë. Vezët skoceze të përgatitura në këtë mënyrë i skuqim në tenxhere me vaj. I presim përgjysmë dhe i vëmë në pjatën për servirje. I zbukurojmë me kopër.

  Pjatën e zbukurojmë me majonezë dhe me keçap.

  www.pjata.net